Ako vybrať správnu farbu svetla?
Farba svetla ovplyvňuje nielen vzhľad predmetov a osôb, ale má aj menej známy účinok – môže nás povzbudzovať alebo upokojovať.
Svetlo má svoju intenzitu a farbu. Tieto dva prvky prispôsobujeme svojim potrebám. Využívame vlastnosti svetla na modelovanie priestoru. Jeho intenzita a farba v nás vyvolávajú subjektívne pocity a nálady. Nemenej dôležitá je aj hra svetla a tieňa.
Farba svetla, alebo teplota chromatickosti, vyjadruje farebné vnímanie svetla, teda akú farbu svetlo žiarovky vydáva – či žltú, jasne bielu alebo skôr do modra. Farba (teplota) svetla sa udáva v Kelvinoch (K). Čím vyššia hodnota, tým chladnejšia farba svetla a naopak. Aj samotné farby použité v interiéri je možné pomocou svetla zdôrazniť alebo pozmeniť: biele steny, chróm, nerezové a lakované povrchy odrážajú až 80 % svetla, ktoré na ne dopadá. Matné alebo tmavé plochy svetlo naopak pohlcujú.
Teplé svetlo
Teplejšie odtiene svetla sa pohybujú v rozmedzí 2700 K – 3300 K a majú nažltlý odtieň. Tieto farby svetla využívame predovšetkým v obývačkách, spálňach a detských izbách. Obývačka je ideálnym priestorom na voľné chvíle s rodinou, sledovanie televízie, čítanie alebo relaxáciu. Už si nevystačíme len s jedným centrálnym stropným svietidlom. Snažíme sa o viac svetelných zdrojov, napríklad podsvietenie televízora, ktoré by malo byť tlmené a teplé. Ďalej oceníme stojacu lampu umiestnenú vedľa kresla alebo pohovky, aby sme predišli ostrým prechodom medzi svetlom z obrazovky a okolitou tmou.
V spálni okrem celkového osvetlenia stropným svietidlom doplníme aj lampičky na nočných stolíkoch s tlmeným teplým svetlom. Toaletný stolík so zrkadlom naopak vybavíme halogénovými bodovými svetlami (kvôli starostlivosti o pleť). Podobne je to aj s osvetlením detských izieb. Pre pocit bezpečia detí použijeme ako hlavné osvetlenie detské stropné svietidlo, ktoré doplníme stolnou lampou na pracovnom stole, lampičkou na nočnom stolíku alebo nástenným svietidlom.
V celej domácnosti oceníme aj možnosť inteligentného osvetlenia, kde si sami môžeme regulovať farbu a intenzitu osvetlenia (stmievaním).
Denné biele svetlo – neutrálna farba svetla
Neutrálne – denné odtiene svetla majú rozmedzie 3300 K – 5500 K a sú čisté biele. Denné svetlo používame najmä na osvetlenie pracovní, predsiení a kancelárií. Po otvorení vstupných dverí potrebujeme rozsvietiť, aby sme sa zorientovali. Na hlavné osvetlenie predsiene zvolíme buď stropné alebo závesné svietidlo. Ako doplnkový zdroj svetla sa hodia bodové smerové svietidlá alebo žiarivkové svetlá na osvetlenie vešiakov, zrkadla a botníka.
Veľmi dôležité je kvalitné osvetlenie pracovne. Pracovná plocha stola musí byť dobre osvetlená. Hodiny strávené prácou pri zlom osvetlení spôsobujú rýchlu únavu a začervenanie očí. Základom nie je len hlavný svetelný zdroj na strope, ale aj stolná lampa s kĺbovým ramenom pre jednoduchšie nasmerovanie svetelného toku. Pracovný stôl osvetľujeme s ohľadom na to, ktorou rukou píšeme (sprava alebo zľava).
Studené farby svetla
Studené odtiene svetla sú v rozmedzí 5500 K – 6500 K a majú namodralý odtieň. Studené svetlo je vhodné do kuchýň a kúpeľní. Kuchyňa je dôležitým miestom v domácnosti, a aby sme predišli úrazom pri príprave jedla, venujeme osvetleniu veľkú pozornosť. Na osvetlenie pracovnej plochy sú vhodné žiarivkové svetlá. Do hrnca na sporáku vidíme vďaka svetlu zabudovanému v odsávači pár. Samozrejmosťou je jedno centrálne svetlo, napríklad nad jedálenským stolom. Vhodné sú aj bodové svetlá pod kuchynskou linkou.
Kúpeľňu môžeme nazvať mokrým prostredím, preto dbáme na bezpečnosť. Vybaviť kúpeľňu vhodným osvetlením nie je jednoduché. Mali by sme dodržiavať stanovené pravidlá, ako je vzdialenosť svietidiel od vodných zdrojov, ale aj osvetlenie s krytím IP. V kúpeľni potrebujeme ako výkonný zdroj svetla, napríklad pri holení alebo líčení, tak aj slabšie svetlo na relaxáciu vo vani. Moderným a jednoduchým riešením je napríklad žiarivkové osvetlenie okolo zrkadla.
IP krytie – o čo ide? Stupeň krytia IP udáva odolnosť elektrických zariadení. Vyjadruje sa tzv. IP kódom, ktorý je tvorený písmenami IP a dvoma číslicami. Prvá číslica udáva ochranu pred vniknutím cudzích predmetov, napr. prachu. Druhá číslica udáva stupeň krytia pred vniknutím kvapalín, napr. vody. Platí pravidlo, že čím je číslica vyššia, tým je svetlo viac chránené pred okolitými podmienkami.
Špeciálne farby svetla
Na záver treba spomenúť špeciálne farby svetla. Ide o špeciálne kombinované spektrum farieb, ktoré sú určené napríklad pre mäsiarstvo, lahôdky, ovocie alebo kvety, ktoré vďaka nim vyzerajú prirodzene a čerstvo. Špeciálny spektrálny rozsah farieb sa využíva aj na osvetlenie rastlín, akvárií alebo chov malých zvierat. Iné farebné prevedenie sa používa v laboratóriách, galériách či múzeách.
čítaj viac : Ako správne osvetliť miestnosť: Praktický sprievodca
čítaj viac: LED pásik na mieru
Upraviť článok “LED pásik na mieru: Podrobný návod” ‹ Braytron — WordPress (braytron-led.sk)
čítaj viac : Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia?
katalog: BRAYTRON