Plán Elona Muska umiestniť na Mars milión pozemšťanov

Plán Elona Muska umiestniť na Mars milión pozemšťanov za 20 rokov

Elon Musk už dlhé roky sníva o Marse a jeho spoločnosť SpaceX sa aktívne pripravuje na jeho kolonizáciu. Okrem vývoja rakety Starship, ktorá by mala dopraviť ľudí na červenú planétu, sa Musk zaoberá aj detailmi budúceho života na Marse. Zamestnanci SpaceX už pracujú na návrhoch marťanských obydlí, skafandrov a dokonca skúmajú možnosti reprodukcie v náročných podmienkach. Musk je tak odhodlaný, že je ochotný darovať svoje spermie na založenie kolónie a verí, že do 20 rokov tam bude žiť milión ľudí.

Plán ElonaMusk umiestniť na Mars milión pozemšťanov

Plán Elona Muska umiestniť na Mars milión pozemšťanov

Hoci je Muskova vízia ambiciózna a niektorí ju považujú za nerealistickú, jeho odhodlanie je nepopierateľné. Mars je pre neho viac než len cieľ, je to hnací motor všetkých jeho podnikateľských aktivít. Jeho spoločnosti, od SpaceX po Teslu, všetky prispievajú k jeho snu o multiplanetárnom živote.

Musk verí, že kolonizácia Marsu je nevyhnutná pre prežitie ľudstva a je ochotný investovať do toho celý svoj majetok. Hoci je jeho časový harmonogram možno príliš optimistický, jeho odhodlanie a vášeň sú inšpirujúce a ukazujú, čo všetko je možné dosiahnuť s dostatočnou vôľou a zdrojmi.

Musk obhajuje svoje obrovské bohatstvo tvrdením, že ho potrebuje na financovanie svojho ambiciózneho plánu vybudovať sebestačné mesto na Marse. Avšak, mnohí odborníci, vrátane Roberta Zubrina, sú skeptickí k realizovateľnosti tohto plánu v Muskovom živote. Zubrin poukazuje na logistické a časové obmedzenia kolonizácie Marsu a kritizuje Muska za to, že sa príliš rozptyľuje inými projektmi, ako je napríklad X (predtým Twitter).

Napriek Muskovým verejným vyhláseniam o plánoch na Mars, mnohé detaily a posun SpaceX smerom k plánovaniu civilizácie na Marse doteraz neboli známe verejnosti. Musk tieto plány do veľkej miery tajil, čiastočne kvôli zmluvným záväzkom SpaceX voči NASA.

Investigatívna správa New York Times, založená na rozhovoroch s viac ako 20 ľuďmi blízkymi Muskovi a SpaceX a na preskúmaní interných dokumentov, odhalila niektoré z týchto plánov. Niektorí zamestnanci SpaceX sú však skeptickí, či sa Muskova vízia niekedy stane realitou, a naznačujú, že Musk môže byť motivovaný skôr snahou prekonať svojich konkurentov, ako je Jeff Bezos, než skutočnou túžbou kolonizovať Mars.

Musk poprel niektoré tvrdenia v správe, najmä tie, ktoré sa týkajú jeho údajnej ponuky darovať spermie na založenie kolónie na Marse a tvrdenia, že nariadil zamestnancom SpaceX pracovať na plánoch mesta. Zdôraznil, že prioritou je najprv sa na Mars dostať.

Záchrana ľudstva – Muskova vízia

Elon Musk je dlhodobo fascinovaný myšlienkou kolonizácie Marsu, ktorú vníma ako spôsob, ako zabezpečiť prežitie ľudstva v prípade katastrofy na Zemi. Táto myšlienka ho inšpirovala už v detstve pri čítaní sci-fi románu Nadácia od Isaaca Asimova, kde sa ľudstvo zachraňuje útekom na vzdialenú planétu.

Muskova spoločnosť SpaceX sa aktívne venuje vývoju technológií potrebných na dosiahnutie tohto cieľa. Ich hlavným projektom je raketa Starship, ktorá by mala byť schopná prepraviť až 100 ľudí na Mars. Starship je navrhnutý nielen na prepravu, ale aj ako potenciálne obydlie počas dlhej cesty a možno aj na Marse samotnom, s vybavením ako bežecká dráha či kino.

SpaceX už roky intenzívne pracuje na vývoji Starshipu a technológiách potrebných na prežitie na Marse. V roku 2018 sa dokonca konalo stretnutie inžinierov SpaceX s odborníkmi z univerzít, kde sa diskutovalo o získavaní vody z ľadu a výbere vhodného miesta pre kolóniu.

Muskova vízia je ambiciózna a niektorí ju považujú za nerealistickú, no jeho odhodlanie a investície do tohto projektu sú nepopierateľné. Či sa jeho sen o marťanskej kolónii stane skutočnosťou ešte za jeho života, ukáže až čas.

Plány na život na Marse

Elon Musk má už dlhšie predstavy o tom, ako by vyzeral život na Marse. Jednou z kľúčových otázok je pokračovanie ľudského rodu na novej planéte. Hoci vedci zatiaľ nemajú odpoveď na to, či je možné mať deti vo vesmíre, Musk verí, že áno, a dokonca uvažuje o vytvorení nového druhu ľudí špeciálne prispôsobeného podmienkam na Marse.

Okrem toho má Musk aj plán, ako vyriešiť problém nízkych teplôt na Marse. Navrhuje použiť sériu termonukleárnych výbuchov na vytvorenie umelých sĺnk, ktoré by planétu zohriali. Energia pre domácnosti by sa získavala zo stoviek solárnych panelov, pravdepodobne vyrobených Teslou.

Tieto futuristické a trochu kontroverzné nápady ukazujú, ako ďaleko je Musk ochotný zájsť vo svojej snahe kolonizovať Mars.

Sebestačnosť a nadšenie pre Mars

Muskove plány na marťanskú kolóniu sa stávajú konkrétnejšími. Zamestnanci SpaceX už pracujú na detailných návrhoch mesta, ktoré by malo byť sebestačné a odolné voči prípadnej katastrofe na Zemi.

Kolónia by mala byť vybudovaná pod obrovskou kupolou s menšími kupolami roztrúsenými okolo nej. Musk kladie dôraz nielen na funkčnosť, ale aj na estetiku mesta.

Aby bola kolónia sebestačná, plánuje Musk prepraviť na Mars rastliny a zvieratá, ktoré by zabezpečili základný zdroj potravy. SpaceX dokonca spolupracuje so spoločnosťou Impossible Foods na vývoji rastlinných alternatív mäsa, ktoré by mohli byť vhodné pre marťanských kolonistov.

Nadšenie pre kolonizáciu Marsu zdieľajú aj mnohí zamestnanci SpaceX. Ich angažovanosť a nápady, ako napríklad vybudovanie mesta na strane krátera, ukazujú, že Muskova vízia má silnú podporu a motivuje ľudí k práci na tomto ambicióznom projekte.

Aj keď je cesta k sebestačnej kolónii na Marse ešte dlhá a náročná, zdá sa, že Musk a jeho tím sú odhodlaní ju uskutočniť.

Pracovné podmienky v SpaceX – obetavosť pre vyšší cieľ

Zamestnanci SpaceX pracujúci na projekte Mars sú rozdelení medzi Boca Chica a južnú Kaliforniu, pričom mnohí z nich trávia v práci viac ako 100 hodín týždenne. Pracovné prostredie v Boca Chica je náročné, s kanceláriami bez okien a niekedy aj s nedostatočnými bezpečnostnými opatreniami.

Spoločnosť SpaceX čelí aj obvineniam zo sexuálneho obťažovania a diskriminácie, ako aj kritike za prepustenie zamestnancov, ktorí sa sťažovali na Muskovo správanie.

Napriek týmto problémom mnohí zamestnanci zostávajú v SpaceX kvôli ich presvedčeniu o dôležitosti kolonizácie Marsu. Dokonca aj bývalí zamestnanci, ktorí odišli kvôli náročným pracovným podmienkam, vyjadrujú vďaku za možnosť pracovať na tomto ambicióznom projekte. Ich obetavosť a odhodlanie ukazujú, akú silnú motiváciu môže mať vízia života na inej planéte.

cely text na How Elon Musk and SpaceX Plan to Colonize Mars – The New York Times (nytimes.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *